Sienna i Czarna Góra – rys historyczny

 w kategorii Czarna Góra
  
5/5 - (34 votes)
5/5 - (34 votes)

Masyw Śnieżnika jest najwyższym pasmem górskim w należącej do Polski części Sudetów Wschodnich. Ze względu na specyficzne położenie, należy do najbardziej atrakcyjnych rejonów dla miłośników górskich aktywności. Szczególną popularność zdobywa wieś Sienna, będąca dobrym celem podróży wielu turystów.

Historia Siennej

Sienna położona jest w części górnej dolni Czarnej Wody. Znajduje się między Krowiarkami, a Masywem Śnieżnika. Powstała w drugiej połowie XVII wieku, w okresie zakładania kopalni. Należała do królewszczyzny przez ponad 100 lat, a w 1838 roku zakupiona została przez Mariannę Orańską. Wieś liczyła w 1840 roku 47 budynków, włącznie z kościołem, młynami wodnymi, garbarnią, wytwórnią potażu, gospodą i tartakiem. Obecnie na przyjezdnych czekają tu liczne atrakcje i komfortowe noclegi. Wysoki poziom zakwaterowania jest w stanie zapewnić pensjonat Złote Góry.

Czarna Góra – ośrodek narciarski

Ośrodek narciarski Czarna Góra powstał w Siennej w 1996 roku. Dzięki licznym inwestycjom i modernizacjom, obecnie obszar resortu zajmuje 55 hektarów. Tereny rekreacyjne są doskonale zagospodarowane. Wśród profesjonalnych tras zjazdowych wyróżnić można stoki Żmijowca i Czarnej Góry. Łącznie znajduje się tu 6 tras o długości powyżej 1000 m. Na narciarzy i snowboardzistów czekają liczne udogodnienia. Szczególnym uznaniem cieszy się najszybsza w całym kraju kolejka linowa, a także obecność snowparku, wyciągów taśmowych czy oświetlonych tras nocnych.

Ciekawostki i zabytki

W ciągu drogi wojewódzkiej o numerze 392, na odcinku prowadzącym z Sienny do Przełączy Puchaczówka mają miejsce Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski GSMP. Zawody z tego cyklu organizowane są we współpracy z Automobilklubem Ziemi Kłodzkiej. Sienna słynie też z kilku zabytków. Na liście Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany jest kościół filialny św. Michała Anioła. Ta murowana budowla posiada półkoliste prezbiterium oraz charakterystyczną sygnaturę na dachu. Wnętrze wyróżnia się barokowym wyposażeniem i kolebkowym sklepieniem.

Ostatnie artykuły
Trasy rowerowe Czarna Góra Siennakajaki w okolicy Czarnej Góry sporty wodne