Jakie gogle narciarskie wybrać?

 w kategorii Czarna Góra, Narciarski Stok Czarna Góra
  
5/5 - (105 votes)
5/5 - (105 votes)

Gogle narciarskie to obowiązkowy element wyposażenia każdego narciarza, obok nart i butów. O prawidłowym doborze butów narciarskich pisaliśmy pod tym linkiem. To właśnie gogle odpowiadają za kompleksową ochronę delikatnego narządu wzroku. Zabezpieczają nie tylko przed porywistym wiatrem czy też śniegiem, ale również wieloma innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami (np. śnieżną ślepotą). Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zakup własnych gogli został dokładnie przemyślany. Ich wygląd schodzi na drugi plan, gdyż najważniejsze są parametry techniczne. W sklepach sportowych można znaleźć modele damskie, męskie oraz dziecięce. Nie brakuje również gogli unisex.

Dobór rozmiaru

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Jest to podstawą do tego, aby gogle spełniały swoje najważniejsze zadanie, a także były wygodne. Większość modeli dostępnych na rynku posiada pasek z regulacją. Obwód głowy nie stanowi więc żadnego problemu. Należy jednak przyjrzeć się bliżej wielkości szkła. Osoby z dużą twarzą potrzebują większych gogli, a narciarze z drobną twarzą powinni postawić na nieco subtelniejszy rozmiar. Istotnym jest, aby gogle nie zasłaniały połowy twarzy. Nie można również zapomnieć o tym, że mają one współgrać z kaskiem.

Filtry i wentylacja

Filtr UV to zdecydowanie najważniejszy parametr. Promieniowanie dzieli się na UVA, UVB i UVC. Ostatnia grupa jest praktycznie nieszkodliwa dla człowieka, gdyż pochłania je górna część atmosfery. Jeśli chodzi o UVA oraz UVB, to bezpośrednio oddziałuje ono na rogówkę oka. Przebywanie na stoku narciarskim bez ochrony zwiększa więc szansę wystąpienia zapalenia spojówek lub rogówki, czy też zaćmy. Wygodę użytkowania zapewnią filtry blokujące powstawanie pary  twz. ANTI-FOG. Dodatkowo warto zainwestować wybrać model z dobrą wentylacją.

Czarna Góra – gdzie warto przenocować?

Czarna Góra to miejsce uwielbiane przez wielu narciarzy. Nowoczesny kompleks narciarski gwarantuje wspaniałe przeżycia osobom w każdym wieku. Jest to znakomita opcja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Po szaleństwach narciarskich warto skorzystać z uciech apres-ski, o czym pisaliśmy we wcześniejszym wpisie pod linkiem. W okolicy kompleksu znajduje się wiele miejsc do zakwaterowania w zróżnicowanej ofercie cenowej. Jednym z nich jest Pensjonat Złote Góry, który oferuje noclegi z wyżywieniem o wysokim standardzie i w korzystnych cenach. Obiekt jest wyjątkowo komfortowy. Znajduje się w nim sauna oraz basen, co jest doskonałym relaksem po dniu spędzonym na nartach. Wiele udogodnień czeka również na najmłodszych.

Zapoznaj się z naszym aktualnym cennikiem.

Jak wybrać gogle narciarskie?

Polecane wpisy
Jak wybrać buty narciarskie. Na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu narciarskiego.Jak ubrać się na narty w Czarnej Górze?