Jaki rower górski wybrać?

 w kategorii Czarna Góra
  
5/5 - (48 votes)
5/5 - (48 votes)

Następny cel urlopu to Czarna Góra? Malownicze okolice masywu Śnieżnika to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Również dla fascynatów kolarstwa. Jeśli noclegi są już zarezerwowane, to pozostaje wybranie odpowiedniego sprzętu, oczekiwanie na wyjazd i wyruszenie na szlak. Jaki rower na górskie szlaki jest najlepszy?

Jaki jest rower górski?

Rower górski wyróżnia się spośród innych typów rowerów tym, że jego prowadzenie jest możliwe (i stosunkowo komfortowe) również w trudnym terenie. Najbardziej istotnym elementem roweru górskiego są jego koła. Mają one charakterystycznie większą średnicę (26, 27,5 lub 29 cali). Posiadają także wyraźny bieżnik, który zapewnia lepszą przyczepność do podłoża i są bardziej czułe na hamowanie. Inną istotną cechą rowerów górskich są przełożenia. Z przodu dwukołowca znajduje się jedna lub dwie tarcze, które umożliwiają optymalną obsługę pojazdu i łatwą jazdę (bez nadmiernej komplikacji).

Charakterystyczna dla rowerów górskich jest również rama. Zupełnie inna niż przy „szosówkach”. W górskich rowerach jest wyposażona w tzw. widelec, który amortyzuje wstrząsy. Czasem w ramie zamontowane są także dodatkowe amortyzatory, który podwyższają komfort jazdy.

Typy rowerów górskich

Rower MTB, crossowy, czy trekkingowy? Takie opcje ma się do wyboru podczas poszukiwania idealnego „górala”. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem zdaje się jednak stary, dobry MTB. Posiada on szerokie koła (najlepiej około 29 cali), które będą doskonałe na trudne i wymagające ścieżki. Zapewnią przyczepność i stabilność. Duża ilość przerzutek umożliwia dopasowanie napędu do aktualnych potrzeb, a hydrauliczny hamulec, bezpieczeństwo – na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru roweru na górskie szlaki. Rowery trekkingowe to wybór dla osób, którym zależy na szerokim siedzisku i dodatkowym wyposażeniu (błotniki, bagażnik itp.). Rowery tego typu są jednak nieco sztywniejsze od typowych MTB. Najlepszym wyborem – jeśli podczas wycieczek pokonywane będą szlaki asfaltowe – będzie lekki i wytrzymały rower crossowy.

Na komfortowe noclegi z pyszną kuchnią zapraszamy do naszego pensjonatu. Zarezerwuj swój pobyt już dziś!

Polecane wpisy
Szlaki Górskie w okolicy Czarnej Góry - siennaApartamenty Czana Góra Złote Góry