Jak wybrać narty dla dziecka?

 w kategorii Czarna Góra, Narciarski Stok Czarna Góra
  
5/5 - (65 votes)
5/5 - (65 votes)

Mogłoby się wydawać, że zakup nart dziecięcych to jedynie formalność. Na rynku znajduje się ogromna liczba modeli, co teoretycznie powinno ułatwić zadanie. Nic bardziej mylnego! Wybór nart powinien zostać dokładnie przemyślany. Sprzęt musi być dopasowany do wieku oraz umiejętności dziecka. Warto wiedzieć, że źle dobrane narty często zniechęcają smyka do dalszej nauki. Wielu rodziców staje również przed dylematem – kupić, czy wypożyczyć? Nic nie zastąpi własnych nart, jednak na początku nie warto ich kupować. Dziecko może nie złapać bakcyla, a pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.

Narty dla przedszkolaków

Na stoku narciarskim można spotkać dzieci już w wieku przedszkolnym (około 3-6 lat). Dla takich maluchów najważniejsze jest to, aby sprzęt był łatwy w prowadzeniu. Nie musi być zaawansowany pod względem technologicznym. Priorytetem jest to, aby gwarantowały one najwyższy poziom bezpieczeństwa. Muszą one wybaczać wszelkie niedoskonałości popełniane przez początkujących narciarzy. Niezwykle istotny jest również rozmiar. Zbyt długie deski nie spełnią swojej roli. Najlepiej, aby narty było około 25 cm krótsze od wzrostu dziecka. Mogą być one nieco dłuższe, jeśli mają posłużyć przez kilka sezonów. Warto jednak wiedzieć, że im dłuższe, tym lepszej techniki wymagają. Wiele prawdy jest w powiedzeniu, że o komforcie jazdy decydują buty. Wybór nart jest ważny, jednak szczególnie u początkujących musimy być pewni, że ich buty są wygodne i bezpieczne. Warto wybierać narty od razu z wiązaniami – zaoszczędza to nasz czas. Jeśli chcesz wiedzieć, jak oswoić dziecko z jazdą na nartach – kliknij tutaj.

Narty dla starszych dzieci

Wybór nart dla starszych dzieci uzależniony jest od umiejętności. W przypadku, gdy dopiero zaczynają one swoją przygodę z tym sportem, to najlepiej sprawdzą się krótkie modele. Deski powinny być około 20 cm krótsze niż wzrost dziecka. Jeśli jednak młody narciarz posiada wyuczoną technikę, to narty mogą być nieco dłuższe. Ważne jest, aby dziecko dobrze radziło sobie z prowadzeniem nawet przy wyższych prędkościach, a także bezproblemowo radziło sobie z wszelkimi zakrętami. Tak samo jak dla najmłodszych, narty powinny mieć taliowany kształt. Nie bez znaczenia jest okolica i stoki, po których można się poruszać. O wyciągach i trasach w Czarnej Górze pisaliśmy tutaj.

 

Jak wybrać narty dla dziecka?

Polecane wpisy
Wypożyczyć czy kupić sprzęt narciarski? Wskazówki w tym artykule.Dobór odpowiednich gogli narciarskich - recepta na udane ferie i pobyt w Czarnej Górze.