Jak wybrać buty trekkingowe (górskie)?

 w kategorii Poradnik Turysty Czarna Góra
  
5/5 - (66 votes)
5/5 - (66 votes)

Czarna Góra jest kolejnym miejscem, do którego wybierasz się na odpoczynek? Oprócz pamiętania o tym, aby zarezerwować sobie noclegi, warto pamiętać również o tym, aby zabrać ze sobą buty 'górskie’. Piesze wypady po okolicy będą o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze, gdy jest się do nich właściwie przygotowanym.

Buty do trekkingu idealne na piesze wycieczki

Wybierając buty, koniecznie powinno się zwrócić uwagę na kilka kluczowych faktorów. Dzięki temu najlepiej dopasuje się obuwie do swoich potrzeb i wymagań, co pozwoli uzyskać maksymalne zadowolenie z dokonanego zakupu. Buty przeznaczone do chodzenia po górskich szlakach to obowiązkowe wyposażenie każdej osoby, która preferuje aktywny wypoczynek. Niestety nie jest to najtańszy gadżet, dlatego jego zakup należy dokładnie przemyśleć.

Rodzaj powierzchni – różne rodzaje butów trekkingowych

Buty trekkingowe – potocznie nazywane 'górskimi’ – należy dobierać pod kątem rodzaju powierzchni, na której piechur ma zamiar się poruszać. Inne buty sprawdzą się na terenach podmiejskich, w lesie, a inne będą doskonałe do wycieczek na górskim szlaku. Buty trekkingowe można dość luźno podzielić na 3 różne rodzaje:

  • z niską cholewką,
  • z wysoką cholewką,
  • specjalistyczne.

Jak te 3 warianty butów się między sobą różnią? Buty z niską cholewką sprawdzą się dla większości turystów. Obuwie to należy do najbardziej uniwersalnego z całej tej trójki. Nie warto bowiem kupować specjalistycznych butów do wycieczek górskich, jeśli rzadko się w górach bywa. Buty z niską cholewką można zakładać praktycznie na każdy rodzaj aktywności. Zarówno na pokonywanie terenów podmiejskich, leśnych, jak i górskich. Jednak nie zaleca się ich noszenia podczas wypraw w góry wysokie.

Buty z wysoką cholewką są dostosowane do wypraw w góry, dzięki specjalnej ząbkowanej podeszwie oraz dodatkowemu usztywnieniu kostki. Sprawdzą się na trudniejsze szlaki górskie. Buty specjalistyczne to również często posiadają buty z wysoką cholewką. Charakteryzują się np. ociepleniem, czy innymi wyjątkowymi cechami, które sprawiają, że są one perfekcyjnym wyborem na wyprawy zimowe lub bardziej wymagające.

Buty górskie najczęściej stanowią zakup na długie lata i wiele sezonów, dlatego lepiej jest kupić raz, a porządnie. Jeżeli chcemy aby nasze buty były odporne na deszcz i błoto warto wybrać model z Gore-tex. Pokonywanie górskich szlaków wiąże się często z chodzeniem po kamieniach. Jeżeli są one mokre, powierzchnia buta będzie stabilniejsza, jeżeli będzie wykonana z tworzywa Vibram. To właśnie vibram gwarantuje wyższą przyczepność. Warto wydać kilkadziesiąt złotych więcej, ale czuć się bezpieczniej podczas górskich wędrówek.

Polecane wpisy
Dziecko w górach Czarna GóraNosidło turystyczne sprawdzi się w górach