Jak wybrać buty narciarskie?

 w kategorii Czarna Góra, Narciarski Stok Czarna Góra
  
5/5 - (33 votes)
5/5 - (33 votes)

Prawidłowy wybór butów narciarskich jest równie ważny, co zakup właściwego sprzętu. Istotnym jest to, aby nie koncentrować się wyłącznie na doborze nart, czy też wiązania. Buty w ogromnej mierze warunkują komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Często nawet doświadczeni narciarze mają problem z dopasowaniem idealnych butów. Skutki złego wyboru można odczuć już na pierwszych zjazdach. Jak uniknąć dyskomfortu i poprawić osiągi?

Rozmiar i sposób regulacji

Pierwszym krokiem jest określenie właściwego rozmiaru. Nie jest to tak proste, jako mogłoby się wydawać. Z pewnością nie należy kierować się rozmiarem obuwia noszonego na co dzień. Ma on niewiele wspólnego z rozmiarem butów narciarskich. Niemal każda marka ma inną rozmiarówkę, więc trzeba na to uważać. But narciarski nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Wybierając długość wkładki wewnętrznej trzeba uwzględnić bardzo prozaiczne kwestie, czyli np. grubość skarpet. Po przymierzeniu i zapięciu butów należy przybrać pozycję, jak podczas jazdy (nogi ugięte w kolanach). Od samego włożenia nogi do buta nie powinniśmy czuć żadnych ucisków. Jeżeli jednak wyczujemy najdrobniejszy dyskomfort przy przymiarce, możemy być pewni że na stoku będzie on nie do wytrzymania. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy pasują one do użytkownika. Jeśli chodzi o sposób regulacji, to najlepiej sprawdzają się klamry, jednak wszystko zależy od osobistych upodobań.

Jakość wykonania

Buty na narty muszą być przede wszystkim solidne i odporne na niełatwe warunki eksploatacji. Rodzaj zastosowanych materiałów bezpośrednio przekłada się na wygodę jazdy. Twardość jest zupełnie odrębnym parametrem. Im jest on wyższy, tym mniej komfortowo czuje się użytkownik, jednak precyzja jazdy jest o wiele większa. Sztywne obuwie narciarskie to opcja dla zaawansowanych narciarzy, gdyż ich potrzeby przewyższają wymagania przeciętnej osoby. Kupując buty narciarskie dobrze jest postawić na renomowane marki. W większych sklepach ze sprzętem oraz przy określonych modelach, można skorzystać z usługi specjalistycznego dopasowania wkładek do swojej nogi. Jest ona szczególnie przydatna dla osób posiadających np. koślawe palce tzw. haluksy czy płaskostopie.

Jaki hotel w Czarnej Górze?

Jeżeli narty w Polsce to Czarna Góra jest wprost wymarzonym miejscem dla narciarzy. O trasach narciarskich w Czarnej Górze – pisaliśmy wcześniej. Planując wypad na stok warto znaleźć komfortowy, a zarazem tani nocleg. Świetną opcją jest pensjonat Złote Góry, który znajduje się w bliskiej odległości od ośrodka narciarskiego. Oferuje noclegi z wyżywieniem oraz udogodnieniami szczególnie istotnymi po zimowym narciarstwie. Są nimi np. basen oraz sauna. Szczegółowe informacje na temat ośrodka i oferty – znajdują się pod tym linkiem.

Jak wybrać buty narciarskie. Na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu narciarskiego.

Polecane wpisy
Wybór najlepszych nart z doświadczenia właścicieli pensjonatu przy stoku w Czarnej Górze.Jak wybrać gogle narciarskie?