Jak uprawiać i jak przygotować się do nordic walkingu?

 w kategorii Czarna Góra
  
5/5 - (54 votes)
5/5 - (54 votes)

Kolejny cel wycieczki to Czarna Góra? Noclegi już „zaklepane”, ale jeszcze nadal nie wiadomo, jaki rodzaj aktywności jest najbardziej atrakcyjny? Nordic walking to w ostatnich latach niezwykle popularny sport, który przyciąga do siebie coraz szerszą rzeszę odbiorców. Wśród nich nie znajdują się jedynie osoby starsze. Jak uprawiać i jak przygotować się do nordic walkingu?

Technika nordic walking

Technika nordic walking wydaje się banalna. W końcu tak bardzo zbliżona jest ona do „normalnego” chodzenia. Jednak, aby trening nordic walking rzeczywiście był skuteczny i przynosił rezultaty, konieczne jest zwrócenia uwagi na technikę chodu. Zanim kijki zostaną chwycone w dłonie na górskim stoku, warto jest przećwiczyć charakterystyczny chód „na sucho” – na płaskim terenie i bez dodatkowego sprzętu (również bez kijków). Stopy należy stawiać od pięty. Kroki powinny być możliwie, jak najdłuższe (ale w dalszym ciągu komfortowe), a plecy wyprostowane. Nie należy przy tym spinać ramion! Gdy chód taki nie będzie już sprawiał większy kłopotów, można poćwiczyć go z kijkami. Na początku ciągnąc je (w powyżej opisanej postawie) za sobą. Można dodać delikatne wymachy ramion, które będą przygotowaniem do używania kijków. Dłonie pozostają otwarte na rękojeściach kijków. Bez obaw, kijki nie będą wypadać z dłoni, gdyż znajdują się na rękawiczce. Kijków na tym etapie nie wbija się w podłoże.

Ostatnim krokiem na drodze do prawidłowej techniki nordic walkingu, jest złapanie rękojeści kijków całą dłonią i rozpoczęcie wbijania ich w podłoże przy ruchu. Odpychanie od podłoża nie powinno mieć kierunku od dołu, a od tyłu. Ręka wychodząca na przód, nie może znajdować się wyżej od linii pępka. Kij wbija się w podłoże w pół kroku, zamkniętą na rękojeści dłonią. Po odepchnięciu od podłoża otwiera się dłoń i przenosi kij do przodu, powtarzając ruch.

Jak przygotować się do nordic walking?

Najlepiej biorąc kilka lekcji u profesjonalnego trenera. Pozwoli to takiej osobie, poznać prawidłową technikę chodu i czerpać stałe benefity z aktywności. Technika nordic walking nie wymaga uprzedniego przygotowania treningowego. Warto pamiętać o podstawowym rozciąganiu się przed oraz po aktywności.

Zapoznaj się z okolicą Czarnej Góry i wybierz szlaki najlepsze dla Ciebie – kliknij tutaj.

 

Polecane wpisy
Czarna Góra NoclegiSzlaki Górskie w okolicy Czarnej Góry - sienna