Jak dobrać narty?

 w kategorii Czarna Góra, Narciarski Stok Czarna Góra
  
5/5 - (65 votes)
5/5 - (65 votes)

Prawidłowo dobrane narty są podstawą komfortowej i bezpiecznej jazdy. W pierwszej kolejności należy ocenić realne umiejętności. Zupełnie inne potrzeby mają osoby początkujące i poruszające się po krótkich trasach, niż doświadczeni narciarze, którzy często szusują po najniebezpieczniejszych zboczach gór. Istotnym jest, aby podejść do tematu z należytym rozsądkiem. Nie należy wzorować się na innych, gdyż użytkowany przez nich sprzęt jest dobrany wyłącznie do ich potrzeb. Warto jednak poprosić o radę ekspertów, którzy udzielają się np. na forach tematycznych.

Narty na start

Pierwsze narty powinny służyć zarówno przez okres nauki, jak i trenowania umiejętności. Powinien być więc to sprzęt odpowiedni nie tylko dla laików, ale również osób średnio zaawansowanych. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się narty z grupy allround. Ich konstrukcja niweluje większość błędów narciarza. Takie narty umożliwiają zdobycie zadowalających osiągów. Najlepiej sprawdzają się one podczas jazdy techniką ślizgową lub na krawędziach. Są również niezawodne w czasie jazdy tzw. łukami, o ile prędkość nie jest zbyt wysoka.  Najpowszechniejszą regułą jest wybieranie nart krótszych od swojego wzrostu o ok 15 cm w przypadku mężczyzn oraz około 20 cm w przypadku kobiet. Zanim wyruszysz pierwszy raz na stok, sprawdź jak powinieneś się ubrać, aby czuć się na nim komfortowo.

Narty dla zaawansowanych

Wymagania zaawansowanych narciarzy są kilkakrotnie większe, a więc powinni oni szukać idealnych desek wśród modeli sportowych. Znakomitą opcją są narty z grupy front-race lub allmountain. Wyróżniają się one wysoką uniwersalnością. Bez najmniejszego problemu można dopasować je do wybranej techniki oraz prędkości jazdy. Dają wiele możliwości, gdyż mogą być użytkowane nawet w najtrudniejszych warunkach. Dobór długości powinien odbywać się poprzez dodatnie 5 cm do wzrostu. Osoby jeżdżące zawodowo powinny wziąć pod uwagę modele slalomowe oraz gigantowe. Po intensywnym wysiłku fizycznym nie zapomnij o regeneracji!

Nocleg w Czarnej Górze – Sienna

Poszukując noclegu w okolicy kompleksu narciarskiego Czarnej Góry warto zapoznać się z ofertą naszego pensjonatu. Posiadamy komfortowe pokoje, pyszne jedzenie oraz pomocną załogę i gospodarzy, którzy chętnie doradzą w wielu sprawach związanych narciarstwem czy atrakcjami okolicy.

Jak prawidłowo dobrać narty? Poradnik dla gości pensjonatu Złote Góry w Siennej.

Polecane wpisy
Czarna Góra - narciarstwo. Jak się zregenerować.Jak dbać o gogle narciarskie. Czyszczenie i konserwacja.