Czarna Góra Atrakcje i co warto zobaczyć w okolicy Czarnej Góry

 w kategorii Czarna Góra Atrakcje
  
5/5 - (70 votes)
5/5 - (70 votes)

Czarna Góra to niezwykle urokliwe i klimatyczne miejsce. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że przyciąga ono spore grono turystów. Wybierając się na urlop powinniśmy zapoznać się z lokalnymi atrakcjami. Dzięki temu lepiej rozplanujemy swój wypoczynek. Poniżej przedstawiono miejsce, które warto zobaczyć.

Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Śnieżnicki Park Krajobrazowy w okolicach Czarnej Góry jest jednym z najpiękniejszym w całej Polsce. To znakomita opcja dla osób, które lubią kontakt z naturą. Zjawiskowe krajobrazy oraz liczne trasy rekreacyjne, to gwarancja udanej wycieczki. Jest to miejsce obfitujące w kotliny, doliny rzeczne, czy też wodospady zlokalizowane na progach skalnych. Z pewnością usatysfakcjonuje to wszystkich, którzy nie lubią monotonii. Obcowanie z przyrodą jest źródłem prawdziwej przyjemności.

śnieżnicki park krajobrazowy czarna góra

Jaskinie Solne

Na Ziemi Kłodzkiej zlokalizowane są dwie interesujące jaskinie solne, które z całą pewnością warto zobaczyć. Pierwsza z nich znajduje się w Gniewoszowie. Jest to jedna z najmniejszych jaskiń, które możemy zobaczyć w Sudetach. Możemy zobaczyć w niej dowody istnienia licznych stalaktytów. Trasa do zwiedzania ma długość 25 m. Na końcu korytarza znajduje się niewielkie pomieszczenie z jeziorkiem. Pamiętajmy, że do zwiedzania potrzebna nam będzie latarka.
Druga jaskinia znajduje się w bliskiej odległości od wsi Ołdrzychowice Kłodzkie. Nosi ona nazwę Jaskini z Otoczami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że była ona w przeszłości podziemnym korytem Białej Lądeckiej.

Jaskienie Solne Kłodzko Czarna Góra

Stara kopalnia uranu

Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu.

Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7 do ponad 2 m. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.

Polecane wpisy
Trasy rowerowe Czarna Góra Sienna